l1

prevnext

Чина гладенька

Lathyrus laevigatus (Waldst. et Kit.) Fritsch

Червона книга України Чина гладенькаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Ендемік флори Європи, реліктовий вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Переважно в горах Ср. Європи (Піренеї, Альпи, Апеніни, Балкани, Карпати). Ізольовані місцезнаходження відмічені на Великопольській низовині, на Пд.-зх. Сх.-Європейської рівнини в Польщі, Литві, Білорусі та в Україні. В Україні - зрідка на Закарпатській низовині, в Українських Карпатах та на зх. Подільської височини, де по лінії міст Винники (Львівська обл.) - Бережани (Тернопільська обл.) - Сатанів (Хмельницька обл.) проходить сх. межа ареалу виду. Адм. регіони: Лв, Тр, Зк, Ів, Чц, Хм.

Чисельність та структура популяцій:

Зростає поодиноко або невеликими групами до 20 особин.

Причини зміни чисельності:

Вирубування лісів, слабке насіннєве розмноження.

Умови місцезростання:

Свіжі, тінисті букові ліси союзу Fagion sylvaticae. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Криптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 3060 см заввишки. Стебло прямостояче, при основі безлисте, гранчасте, розгалужене у верхній частині. Листки 12-20 см завдовжки, складаються з 3-6 пар ланцетних, еліптичних або видовжено-яйцеподібних листочків, злегка загострених на верхівці. Загальна вісь листка закінчується вістрям або зрідка невеликим листочком з вістрячком на верхівці. Прилистки широколанцетні, ланцетні або лінійно-ланцетні, 1-2,5 см завдовжки. Квітконоси гранчасто-борозенчасті, коротко опушені. Грона 6-12- квіткові. Квітки пониклі, чашечка трубчасто-дзвоникувата, гладенька з коротенькими зубцями. Віночок ясно-жовтий або оранжевий. Плід чорний біб 6-7 см завдовжки, з численними темно-коричневими насінинами. Цвіте в травні-липні, плодоносить в червні-липні. Плодоношення слабке і нерегулярне.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Карпатському БЗ, ПЗ "Медо-бори", НПП "Подільські Товтри". Необхідно створити заказники в кожному місцезнаходженні. Заборонено проведення суцільних рубок лісів у місцях зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Мельник, 2000; Флора УРСР, 1954.

Автор:

В.І. Мельник

Фото, малюнок:

І.М. Кваковська