l1

prevnext

Солодушка крейдова

Hedysarum cretaceum Fisch.

Червона книга України Солодушка крейдоваКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний понтичний вид на зх. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. Причорномор'я у басейнах Дону та Волги, Приуралля та Пн. Казахстан. В Україні зростає у басейні р. Деркул. Вказівку про знаходження виду у Донецькій обл. біля с. Серебрянка не підтверджено багаторазовими обстеженнями. Адм. регіони: Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Найбільша популяція біля с. Стрільцівка представлена кількома десятками куртин та окремими особинами, які відрізняються різноманітністю висоти, габітусу, кольору віночків, щільності суцвіть тощо. Популяції у Липовій балці біля Біловодська та біля с. Калмиківка Міловського р-ну Луганської обл. дуже мало-численні, представлені в основному окремими менш розвиненими особинами. Популяції біля с. Курячівка Марківського р-ну Луганської обл. та с. Серебрянка Артемівського р-ну Донецької обл., мабуть, зникли.

Причини зміни чисельності:

Порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, випасання худоби, терасування схилів.

Умови місцезростання:

Крейдяні відслонення на схилах різної експозиції і крутизни. Росте у складі петрофітно-степових фітоценозів в угрупованнях кл. Helianthemo-Thymetea (порядок Thymo cretacei-Hyssopetalia), нерідко утворює чисті однокомпонентні угруповання. Ксерофіт, карбонатофіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-90 см заввишки з потужним каудексом. Корінь дерев'яніє, заглиблюється на 6-7 м. Стебла голі, дуже рідко опушені. Листки непарнопірчасті, з 19-23 листочків. Квітки рожево-малинові, 10-13 мм завдовжки, у верхівкових китицях. Зубці чашечки у 2-3 рази коротші за її трубочку. Прапорець віночка значно коротший за човник. Цвіте у червні-серпні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням та кореневими паростками.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняють у ботанічному заказнику місцевого значення "Стрільцівка". Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду, контролювати стан популяцій та вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання рослин, гербаризацію, порушення умов місцезростань виду (випасання худоби, терасування схилів, заліснення).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Протиерозійне, декоративне, кормове, селекційне.

Основні джерела інформації:

Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Голицьін, Доронин, Матюшенко, 1963; Зеленая книга Украинской ССР, 1987; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Морозюк, 1971; Остапко, 2001; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; Ткаченко, Парахонська, 1985; Флора УРСР, 1954; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.М. Остапко, В.В. Новосад

Фото, малюнок:

Т.В. Степаненко