l1

prevnext

Астрагал безстрілковий

Astragalus exscapus L.

Червона книга України Астрагал безстрілковийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Середньоєвропейсько-середземноморський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середземномор'я (від пд.-зх. Іспанії до Балкан), Середня Європа, Молдова. В Україні: пн.-зх. Причорномор'я (крайній зх.). Адм. регіон: Од.

Чисельність та структура популяцій:

Відомий лише з двох місцезростань: Одеська обл. (смт. Тарутине; с Розівка Красноок-нянського р-ну). Популяції диз'юнктивні, переважно з дифузною просторовою структурою. Щільність популяцій 1-3(5) особин на 1 м2. Чисельність популяцій незначна, але стабільна. Віковий спектр повночленний, з переважанням особин генеративнї фази.

Причини зміни чисельності:

Природні: ізольованість популяцій, низька схожість насіння, ураження його шкідниками; антропогенні: скорочення екотопів внаслідок розорювання та заліснення, надмірний випас.

Умови місцезростання:

Степи, вапнякові відшарування на чорноземних, суглинистих та кам'янисто-щебенистих ґрунтах. Рослина входить до складу різнотравно-злакових та петофітно-степових угруповань кл. Festuco-Brometea (союз Astragalo-Stipion). Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Трав'яний стрижнекорене-вий багаторічник. Рослини безстеблові або майже безстеблові (із вкороченими меживузлями), 10-35 см заввишки. Листки в прикореневій розетці, непарно-пірчасті, з 12-18 парами яйцеподібно-еліптичних або довгастих шовковисто опушених листочків. Грона 2-5 см завдовжки, 2-9- квіткові, сидячі або на коротких, до 5 см завдовжки, пазушних квітконосах. Чашечка 17-19 мм завдовжки, трубчасто-дзвоникувата із лінійними зубцями. Віночок жовтий, прапорець і крила голі. Боби майже сидячі або на коротенькій ніжці, довгасто-еліптичні або еліптичні, м'яко-пухнасті, в поперечному розрізі більш-менш тригранні, злегка здуті. Цвіте в травні-липні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням та поділом кореневищ.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно вивчити поширення виду в Україні, створити заповідні об'єкти в місцезнаходженнях виду (окол. смт. Тарутине та на схилах долини р. Ягорлик поблизу с. Розівка), вирощувати в ботанічних садах. Заборонено збирання рослин, гербаризацію, порушення умов місцезростань (терасування та заліснення схилів, надмірний випас худоби).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, медоносне.

Основні джерела інформації:

Крицкая, 1976; Определитель вьсших растений Молдавской ССР, 1975; Флора европейской части СССР, 1987; Флора СССР, 1945; Chater, 1968.

Автор:

Л.І. Крицька

Фото, малюнок:

О.С. Мандзюк, Т.В. Степаненко