l1

prevnext

Дзвоники карпатські

Campanula carpatica Jacq.

Червона книга України Дзвоники карпатськіКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Дзвоникові. Campanulaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий ендемічний вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Поширений у Зх. (Польща, Словаччина), Сх. (Україна, Румунія) та Пд. (Румунія, Чорногорія) Карпатах. В Україні достовірно відомий лише зі Свидівця, Чорногори та Мармарось-ких Альп. Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Росте окремими групами та поодинці, локальні популяції дифузного типу: займають досить великі площі, але відзначаються низькою щільністю особин, повночленні й відносно стабільні. Є дані, що в деяких ло-калітетах існує тенденція до зменшення чисельності особин.

Причини зміни чисельності:

Головним лімітуючим фактором поширення виду в регіоні є наявність карбонатних субстратів. У деяких місцях (Свидовець) негативний вплив може мати інтенсивне випасання і пов'язана з ним евтрофікація екотопів. Іноді знищують у відносно доступних місцях для пересаджування до альпінаріїв.

Умови місцезростання:

У лісовому поясі на карбонатних скелях. Росте на кам'янистих розсипищах, щебенистих малопотужних ґрунтах, здебільшого в угрупованнях союзу Cystopteridion (кл. Asplenietea trichomanis) та кл. Thlaspietea rotundifolii. Мезофіт. Облігатний кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна майже гола або коротко-шорстко-опушена рослина з видовженим, косо горизонтальним кореневищем. Стебло при основі висхідне, 15-40 см заввишки, тонкоборозенчасте, негусто улис-нене. Прикореневі листки серцеподібно-яйцеподібні, 7-12 см завдовжки, черешкові, видовжені або яйцеподібно-серцеподібні, по краю нерівномірно виїмчасті. Квітки зібрані в небагатоквіткові волотеподібні суцвіття, поодинокі на верхівках гілочок. Чашолистки ланцетні. Віночок голубий, 2-3 см діаметром. Коробочка розкривається отворами при верхівці. Цвіте в червні-липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Карпатському БЗ. Необхідна ретельна охорона скельних екотопів у лісовому поясі. Заборонено збирання рослин у природі для пересаджування в альпінарії, руйнування скельних біотопів, випасання худоби у місцях виростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у багатьох ботанічних садах України, використовують в озелененні, в альпінаріях.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Флора УРСР, 1961; ЧКУ, 1996.

Автор:

О.О. Кагало, Н.М. Сичак

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш