l1

prevnext

Костриця скельна

Festuca saxatilis Schur

Червона книга України Костриця скельнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Тонконогові (Злакові). Poaceae (Gramineae)

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Рідкісний вид Сх. і Пд. Карпат.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пд. та Сх. Карпати, Пн. Балкани, Сх. Альпи, Кавказ. В Україні росте у Чивчино-Гринявських горах (г. Будийовська Велика, Гнєтєса, Лоздун, Сулігул, Чивчин, хр. Чорний Діл - ур. Великий Камінь, водорозділ рр. Чорний і Білий Черемош), Чорногорі (г. Петрос), Мармарось-ких Альпах (г. Петрос Мармароський, Нєнєс-ка), Угольсько-Широколужанському масиві. Потребують підтвердження локалітети в Сх. Бескидах на г. Стій і Стінка. Адм. регіони: Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

Росте окремими дернинами на скелях та утворює угруповання у високогір'ї, що займають площі від 20-30 до 300 м2.

Причини зміни чисельності:

У високогір'ї - надмірне випасання та витоптування, а на вапнякових скелях у середньогір'ї - затінення внаслідок заростання скель чагарниками й деревами.

Умови місцезростання:

У субальпійському поясі на висоті 1400-1800 м н.р.м. На пд.-сх. і пд.-зх. схилах вапнякових та андезитових скелях, на кам'янистих осипи-щах, багатих на карбонати пісковиках, щебенистих малопотужних ґрунтах, де формує ендемічне угруповання Festucetum saxatilis (кл. Elymo-Seslerietea). В Угольському масиві, на висоті 700-1050 м н.р.м. - на поличках, у тріщинах. На андезитових скелях на г. Петрос Мармароський росте у складі дуже рідкісного угруповання F. saxatilis-Carex sempervirens. Пе-трофіт, мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічний щільнодер-нинний злак 25-40 см заввишки. Листки сизо-зелені, 15-30 см завдовжки (від 1/2 висоти стебла до самої волоті), ззовні майже голі. Волоть не щільна, 5-8 см завдовжки, вісь та гілочки гладкі, рідко шорсткі. Колоски 3-5-квіткові. Верхня колоскова луска 3-4,5 мм; нижня 2-3,5 мм завдовжки. Нижня квіткова луска 4-5 мм; гола або слабо шорстка зверху; ость 1,5-2,5 мм. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Угольському та Мармарось-кому масивах Карпатського БЗ. Необхідний моніторинг популяцій. Заборонено організацію стійбищ та надмірне випасання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне, ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Алексеев, Соколовская, Пробатова, 1988; Беднар-ська, 2001; Зеленая Книга Украинской ССР, 1987; Злаки СССР, 1976; Малиновський, Кричфалуший, 2002; Стойко та ін., 1998; Тасєнкевич, 1982; Beldie, 1972; Deyl, 1940; Hackel, 1882; Krahulec, 1987; Nyarady, Nyarady, 1964; Pawtowski, Walas, 1949.

Автор:

Л.О. Тасєнкевич, І.О. Беднарська, О.О. Кагало

Фото, малюнок:

І.О. Беднарська