Плаунок плауноподібний
Selaginella selaginoides (L.) P. Beauv. ex Mart. et Schrank
Судинні рослини |
Плауноподібні. Lycopodiophyta |
Плаункові. Selaginellaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Вид з диз'юнктивим ареалом аркто-альпійський вид, в Україні ймовірно льодовиковий (плейстоценовий) релікт; вважається філогенетично базальним представником роду, для якого характерний унікальний серед плау-ноподібних механізм вивільнення мегаспор.Ареал виду та його поширення в Україні:
Арктичні, субарктичні та почасти бореаль-ні регіони Євразії та Пн. Америки; пд. осередки у горах Європи, Кавказу, Сибіру, Пн. Америки (Скелясті гори на пд. до Невади) та Канарських о-вів. В Україні - Карпати (хребти Чорногора, Свидовець, Ґорґани, Марма-роські Альпи). Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції малочисельні, детально не досліджені; кількість локалітетів обмежена та має тенденцію до скорочення.
Причини зміни чисельності:
Знищення або зміни екотопів через витоптування, випасання худоби, туризм та інші види антропічного впливу, кліматичні зміни.
Умови місцезростання:
Альпійський та субальпійський пояси, у вологих та переважно затінених місцях на скелях, по берегах гірських потоків, серед мохового покриву; у криволіссях гірської сосни (асоціація Vaccinio myrtilli-Pinetum mugii кл. Vaccinio-Piceetea), гірських біловусниках (угруповання кл. Nardo-Callunetea), переважно на нейтральних або лужних субстратах. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Хамефіт. Багаторічна трав'яна рослина зі сланкими та частково підведеними стеблами 3-10 см заввишки, що утворює розсіяні або щільні куртини. Сланкі стебла тонкі (близько 1 мм завтовшки), дихотомічно розгалужені; підведені частини стебла нерозгалужені, у верхній частині зі спорангіями у піхвах листків (мікрофілів), що утворюють прості рихлі булавоподібні або циліндрично-булавоподібні стробіли 1-3(5) см довжиною. Листки (мікрофіли) зелені, ланцетні або овально-ланцетні, до 4,5 мм завдовжки та 1,2 мм завширшки, по краю з кожного боку з 2-7 тонко загостреними м'якими зубчиками, на верхівці загострені або шилоподібні; спорофіли ланцетно-трикутні, дещо більші за стерильні мікрофіли. Мегаспорангії ниркоподібні. Мікроспорангії округло-ниркоподібні. Розмножується спорами та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється на територіях ПЗФ Карпат (Ке-дринський ботанічний заказник загальнодержавного значення та ін.). Рекомендовано створення додаткових охоронних територій. Заборонено порушення умов зростання, надмірне рекреаційне навантаження.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративний вид.
Основні джерела інформації:
ЧКУ, 1996; Fisteag, Sanda, 1995; Korall, Kenrick, 2002; Page, 1989.
Автор:
С. М. Стойко, Л. О. Тасенкевич, С. Л. Мосякін
Фото, малюнок:
В.В. Буджак